Minggu, 23 September 2018

RPP Bahasa Jawa SMA



Revisi
TUGAS KURIKULUM
PENYUSUNAN RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Disusun Oleh :

Nama             : Riska Wahyu Putri
Kelas             : PBD A 2016
NIM               : 16205241040












RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN(RPP)
TAHUN PELAJARAN 2018-2019
Nama Sekolah                 : SMA NEGERI 1 
Mata Pelajaran                 : Bahasa Jawa
Kelas/Semester               : X/Gasal
Materi Pokok                   : Wayang
Alokasi Waktu                  : 4 x Pertemuan

A.   Kompetensi Inti
KI(3):  Memahami pengetahuan faktual dan konseptual dengan cara mengamati, menanya, menggali informasi, menalar, dan mengkomunikasikan tentang apa yang dilihat dan dipelajari dari lingkungan sekitar, sebagai sesuatu hasil cipta dari Tuhan yang dapat dipelajari oleh akal budi manusia.
KI(4) :  Menyajikan sebuah pengetahuan faktual yang telah dipelajari dengan cerdas, mandiri ataupun kerja sama , tentang karya sastra klasik atau modern , dan dapat mengintepretasikan nilai-nilai yang terkandung dalam kehidupan sehari-hari.
B.    Kompetensi Dasar dan Indikator Pencapaian Kompetensi
NO.
KOMPETENSI DASAR
INDIKATOR

3.1 Mengidentifikasi, memahami, dan menganalisis unsur intrinsik dan unsur ektrinsik dari teks karya sastra yang berkaitan dengan wayang.
.

3.1.1      Peserta didik menganalisis unsur intrinsik cerita wayang/Petruk Madeg Pandhita
3.1.2      Peserta didik menganalisis unsur ekstrinsik cerita wayang/ Petruk Madeg Pandhita
3.1.3      Peserta didik menganalisis   relevansi isi cerita wayang/ Petruk Madeg Pandhita
dengan zaman sekarang

4.1 Menginterpretasi, menanggapi dan mengekspresikan teks sastra modern dan klasik (wayang / Petruk Madeg Pandhita)
sesuai isi   secara lisan dan tulis.
4.1.1  Peserta didik menceritakan kembali  isi  cerita wayang/ Petruk Madeg Pandhita
4.1.2  Peserta didik menanggapi isi cerita wayang/ Petruk Madeg Pandhita


C.   Tujuan Pembelajaran
3.1  Peserta didik dapat menganalisis unsur intrinsik cerita wayang “Petruk Madheg Pandhita”  dengan cermat, teliti dan tepat.
3.2  Peserta didik dapat menganalisis unsur ekstrinsik cerita wayang “Petruk Madheg Pandhita”  dengan cermat, teliti dan tepat.
3.3  Peserta didik dapat menganalisis relevansi antara cerita wayang “Petruk Madheg Pandhita” dengan kehidupan nyata secara cermat, teliti dan tepat.
4.1  Peserta didik dapat menceritakan kembali isi cerita wayang secara mandiri dan sesuai dengan isi teks.
4.2  Peserta didik dapat menanggapi isi cerita wayang dengan cara mengkritik atau  menyimpulkan isi teks.

D.     Materi Pembelajaran
Wayang menika ngadahi teges ingkang maneka warna. Wonten ingkang mastani bilih wayang menika saking tembung Ayang-ayang minangka gegambaraning jalma. Ugi wonten ingkang mastani bilih wayang menika cekakaan saking tembung “WAyahe sembahYANG” ingkang tegesipun wayanipun Sholat. Sanesipun nyebataken bilih wayang menika cekakan saking tembung “WAHANANE HYANG” Tembung Wahana tegesipun panggenan utawa prantara, dene tembung Hyang tegesipun Gusthi ingkang hakarya jagad.
Babon carios wayang menika miturut sujarahipun saking Negara India, inggih menika saking carios Ramayana saha Mahabharata. Cariso Ramayana ingkang basa sankretanipun Rāmâyaṇa saking tembung Rāma dalah Ayaṇa ingkang tegesipun Lampahing Rama. Carios menika dipunanggit dening Walmiki (Valmiki) utawi Balmiki. Dene carios Mahabharata ingkang dipunanggit dening Begawan Byasa atau Vyasa, carios menika wosipun ngengingi Pandawa saha Kurawa ingkang rebatan Negara Astina. Ananging carios Ramayana saha Mahabharata menika rikala ing tlatah Jawa lajeng kagubah malih dening para winasis, pramila menika wonten beda-bedanipun antawisipun cariyos Ramayana saha Mahabharata ingkang saking India kaliyan ingkang wonten ing Jawa. Dene wayang piyambak miturut sumber ingkang wonten, minangka kabudaya asli Jawa ingkang sampun wonten saderengipun carios Ramayana saha Mahabharata mlebet ing Jawa.
Geser gumantining jaman sabanjuripun sumbering carios wayang boten namung saking Mahabahrata saha Ramayana, ananging ugi wonten babon carios wayang sanesipun kadosdene carios Panji, carios seta, cariso saking Timur tengah lsp. Bedha-bedganing babon carios wayang menika amargi ngrembakaning donya pagelaran wayang. Pramila menika jininsing wayang boten namung wayang Walulang utawi golek nanging sansaya kathah. Tuladhanipun wonten wayang beber, wayang kancil, wayang pothehi lsp.
Dipuntingali saking bahan ingkang dipunagem kangge ndamel wayang, wayang kaperang dados pinten-pinten jinis.
-       Rerincinin Jinis Wayang,Sumbere carita.
No
Jingising Wayang
Sumbere Carita
Katrangan
1
Wayang Purwa
Epos Ramayana/Mahabharata (India)
Wujud boneka-kulit
2.
Wayang Madya
Epos Maha bharata
Wujud boneka-kulit
.3.
Wayang Golek
Epos Ramayana/Mahabharata (India)
Wujud boneka-kayu
Epos Arab/Persia (Islam)
Wujud boneka-kayu
4
Wayang Gedhog
Epos Maha Bharata (Jawa)
Wujud boneka-kulit
5
Wayang Krucil
Epos Damar Wulan
Wujud Boneka Kayu
6
Wayang Beber
Epos Panji
Wujud boneka-kulit
7
Wayang Sadat
Mitos Para Wali (Islam)
Wujud boneka-kulit
8
Wayang Wahyu
Mitos Nabi/Santa (Kristen)
Wujud boneka-kulit
9
Wayang Kancil
Dongen/Fabel (Jawa)
Wujud boneka-kulit
10
Wayang Pembangunan
Indonesia Pos-Kolonial
Wujud boneka-kulit
11
Wayang Wong
Epos Ramayana/Mahabharata (India)
Wujud Wong
12
Wayang Topeng
Epos Maha Bharata (India)
Wujud wong mawi topeng

Seni Pagelaran Wayang (kulit) tuwuh lan ngrembaka nalika abad XI;taunipun kakawin Arjuna wiwaha kaangit, kawasisane dhalang nalika ngurip-uripi wayang bias ndadekake penontone kepincut marang lumakune pagelaran. Nganti abad XXI samenika kang katelah jaman Globalisasi, pagelaran lan carita wayang isih lestari anane.  Carita wayang asipat komunikatif, tegesipun tansah nyambung lan bias ngladeni bebrayan kang bias nampa apa anane.
Miturut sejarah , wayang purwa mujudake reriptani para wali nalika ngrembakakake piwulang agama Islam ing tanah Jawa. Wayang menika dados sarana dakwah Islam, kaleksanan saka kawicaksanan para wali,kang bias nggayutake tradisi Hindu-Buddha kalawan kaliyan kapitayan anyar asipat Islam.
Unsur Intrinsik wayang inggih menika :
a.    Irah-irahaning teks carita,
b.    Pambuka (Orientasi) inggih menika perangan pambukaning carita,
c.    Pasulayan (Komplikasi) arupa perangan teks kang isine bab ngrembakane prekara,
d.    Pangudharing Prakara (solusi) arupa pamungkasane pasulayan  utawa dredah Jrone carita, lan
e.    Panutup (coda)arupa panintinge dudutan dening para pamaca/ pamiyarsa.
Sesanesipun menika lumantaring  lakoning wayang bias dingerteni amarga lakoning paraga, pamaragan, patrap lan pocape paraga, aktivitas lan makna, jerone reripta fiksi Jawi kang jangkep, sesambunganipun arupa, underane prakara, papan tumindaking lakon,titi wancine sawijining lelakon kaleksanan, wewatakan.



Unsur ekstrinsik Wayang
Wondene ingkang dikarepake unsure ekstrinsik wayang inggih menika perangan ingkang gegayutan kaliyan faktor-faktor sosial ekonomi,faktor kabudayan, factor sosio-politik, agama,lan pranata kang diugemi sajroning bebrayan utawa masarakat.

 Petruk Madeg Pandhita
Kocap kacarita, praja Ngamarta minangka punjere nagarane para Pandhawa, dumadakan konclang kaya katerak dahuru. Wis ana pirang-pirang wektu, Negara Amarta kena pageblug, katekan lara nggegirisi. Akeh para nayakane praj, sentana, dalah kawula kang nandhang cintraka. Kahanan mau kawiwitan saka murcane kabeh  piyandele  kadang Pandhawa, arupa sawernaning sanjata sekti. Para kadang Kurawa saka Ngastina,  babar pisan ora duwe krenteg menehi pambiyantu marang para Pandhawa kang nandhang coba.
“Adhuh ketiwasan, Rama…!” Mangkono panjelihe Petruk, salah sijine paraga punakawan marang Kyai Semar, bapakke. Kala semana Ki Lurah Semar lagi sapejagong karo anak-anake, ya anake sing mbarep, Nala Gareng, lan si wuragil, Bagong.
“Weladhalah, ana apa, Le, kok mlayu-mlayu adus kringet karo bengak-bengok…??” pitakone Lurah Semar marang Petruk, anake sing nembe teka. Ambegane sajak ngaya.
“Kang Petruk lagi kumat, Ma. Biasa, nek tanggal tuwa ngene edane kumat. Iya ta Kang Gareng?” Celathune Bagong karo mesam-mesem.
“Hus, ngawur kowe  Gong. Aja sembrono! Deloken kakangmu siji kuwi, kaya ora sabaene…”
“Lha wi tikna piye, Kang Garen, awan-awan panas ngene bengak-bengok karo mlayu beyayakan. Mangka awak dhewe lagi kajibah nunggoni  nDara Arjuna kang lagi semadi neng papan kana…!”
“Iya bener kandhamu, Gong, ning sajake pancen ana sing wigati banget.”
“Wis..wis, aja malah padha regejegan  Rungokno apa jalaarane sedulurmu iki mlayu-mlayu sajak kesusu !”
“Kaya wong dioyak macan…..” selane Gareng.
“Ora Kang, dioyak Yu Limbuk,kulon Pasar kae. Witikna bar mangan, ra gelem bayar …. !”
“Wis dha menenga ! Kowe kabeh wis tuwa, ning pancet wae kalakuwane !” Swarane lurah Semar santak, sajak murina.
“Wah katiwasan tenan, Rama.” Kandhane Petruk karo ngos-ngosan,ambegane kaya wong kang lara napas kumat asmane. “Kael ho Ma,… karo kowe kabeh Kang Gareng apa dene Bagos…”
“Den Mas Bagong, Truk ! Kok saenake dhewe, Bagong kok dadi Bagos! Nek bagus, iya…!
“Lha witikna kowe kuwi, lho Gong! Ana wong bingung,malah dikira edaaan!”
“Wis Truk, rasah dipaelu, adhimu siji kuwi.Cene rada kurang genep, kok..” Celathune Gareng.
“Tobaat tenan kowe kabeh, Gareng, Petruk, Bagong ! Aja malah dha uyon, ora prayoga. Kae lho Bendaramu bias keganggu olehe lagi nandhang prihatin! Wis ta Le, Petruk, Caritakna, kenangapa kok teka mlayu kaya ana sing wigati banget!”
Petruk, ya Ki Lurah Kanthong Bolong, banjur carita, sakwise ngunjal napas sauntara. Mangkene ceritane:
Saka pratikele Patih Sengkuni lan didhombani dening Pandhita Durna, Kurawa malah duwe panganggep yen kahanane praja Ngamarta iki mujudake sawijine kalodhangan kanggo nyirnakake para Pandhawa. Sadurunge kasil gawe cilakane kadang Pandhawa, para Kurawa satus lan narpati Basukarna kasoran ing Jurit, lan kaperjaya dening Sang Nagarangsang, ula naga saka kraton Cundharante kang gedhene tanpa upama.
Kala semana, Raden Arjuna nembe mangun semedi saperlu nuwun sih-kanugrahaning Jawata, awujud usada tumrap pageblug ana ing Praja Ngamarta,sarta baline kabeh pusaka kang ilang tanpa lari. Ing kono Raden Janaka banjur midhanget pasambate Patih Sengkuni dalah Pandhita Durna kang nembe ginawa mlayu dening Jim sakembaran.Kanthi migunakake minyak Jayengkaton,Raden Arjuna bias ngonangi playune Jim Pesatnyawa dalah  Sambernyawa. Raden Arjuna enggal methuki Jim sakembaran, lan njaluk supaya Priyagung Ngastina lelorone dibebaske. Sulayane rembug, dadi perang. Eman Raden Arjuna asor yudane, lan gugur ana pabaratan.
Bareng nemoni Bendarane  nemoni tiwas, Petruk, ya Ki Lurah KanthongBolong sigra cancut taliwanda. Senajan tata laire arupa batur utawa punakawan tumrap para kadang Pandhawa, Ki Lurah Petruk mono sejatine sawijine gandarwa saka nagara ing dhasare Samudra. Kanthi sangu pusaka sekti kembang Candra Urawan,duweke ratune  Gandarwa, Petruk namur laku lan ngadegne pratapan anyar ana tepis wiring Praja Ngamarta. Ki Lurah Petruk madeg dadi Pendhita . Dheweke banjur sesilih ajar Panyukilan. Kejaba ulah tapa, Ajar Panyukilan kang awatak loman, dhemen aweh usada tumrap kawula kang nandhang  lelara.
Dene ki Lurah Semar, Gareng, lan Bagong kang bingung awit  Raden Arjuna nemoni tiwas, enggal-enggal sowan marang Praja Ngamarta nyuwun pambiyantune putra Pandhawa. Bareng nguningani yen Raden Arjuna tiwas,para satriya mau banjur ngamuk punggung ana praja Cundharante. Sakawit bias unggul yudane, nanging bareng dipapagake Sang Nagarangsang, Raden Werkudara, Raden Gatutkaca, Raden Antareja,  Raden Setyaki, sarta para satriya liyane, kasoran lan tiwas ana madyane paprangan.
Sabanjure saka dhawuhe  Prabu Kresna,Raden Abimanyu  nyuwun sraya marang Ajar Panyukilan, saka patapan Kaangsinamur. Kadang Pandhawa lan kabeh para putra kang nemahi tiwas,diusadani dening Sang Ajar. Kabeh waluya temahe jati. Semono uga Adipati Karna kang nandhang wuta ,bias saras maneh.Pungkasane, Ajar Panyukilan uga pininta sraya dadi senapatine prang saka praja Ngamarta,saperlu  ngadani paprangan lumawan praja Cundharante.
Kabeh tetungguling praja Cundharante bias kasor yudane dening Ajar Panyukilan . Ewa semono, bareng kena upase Nagarangsang, Ajar Panyukilan badhar dadi Ki lurah Petruk . Ki Lurah Petruk murina, banjur namakake pusaka kembang Candra Urawan marang Nagarangsang sak wadyabalane. Nagarangsang badhar dadi pusaka Dwarawati,pusakane Prabu Kresna awujud sanjata Cakra Baskara. Jim sakembaran bdhar dadi Raden Antasena dalah Raden Irawan. Semono uga para kadang Satriya Kajiman saka Cundharante kabeh malih rupa, bali wujud pusaka piyandele kadang Pandhawa. Ratune kajiman kang bela pati Urawan malih dadi cangkok Wijaya Kusuma,piyandele Parbu Kresna.
          Gancare carita,Praja Ngamarta lan Dwarawati bali marang kahanan sakawit, gemah ripah loh jinawi,tata titi tentrem karta raharja.
(Dening Purnama Kahar, Kaadhaptasi saka Giyaran Ringgit Purwa, Dening Ki Dhalang Hadi Sugita)
( Buku Siswa Sastra Basa, Adhedasar Pergub Jatim).

E.    Pendekatan, Metode, dan Model Pembelajaran
1.    Pendekatan                       :Saintific dan Kontekstual
2.      Metode                             : Diskusi, Tanya Jawab, Praktek dan Penugasan 
                                       Individu serta kelompok.
3.    Model Pembelajaran         : Demonstrasi dan Tanya Jawab.

F.    Alat dan Media Pembelajaran.
a.    Powerpoint
b.    Video wayang
c.    LCD Proyektor

G.   Sumber Belajar
1.    Buku Paket Sastri Basa Dinas Pendidikan Provinsi Jawa Timur
2.    Bausastra
3.    Pepak Basa Jawa

H.   Langkah Pembelajaran
Pertemuan ke-1
No
Kegiatan Belajar
Waktu
Ket
a.
Kegiatan Pendahuluan
1.    Guru membuka pelajaran dikelas dengan salam dan berdoa.
2.    Guru melakukan presensi.
3.    Guru memberitahukan tujuan dan kompetensi yang harus dipelajari dan dipahami oleh siswa.
10 menit

b
Kegiatan Inti
Mengamati :
1.    Guru menampilkan materi di Powepoint , Siswa mengamati dengan seksama.
2.    Guru menampilkan sebuah teks cerita wayang atau Video tentang wayang.
Menanya :
1.    Peserta didik menyampaikan pertanyaan dengan sopan.
2.    Peserta didik bertanya tentang unsur- unsur intrinsik pembangun cerita dan struktur dari cerita.
Menggali Informasi :
1.    Guru memberikan teks cerita wayang,kemudian membagi kelompok kerja.
2.    Peserta didik dengan kelompok mendiskusikan tentang isi cerita.
3.    Peserta didik mendiskusikan tentang unsure-unsur yang ditemukan dalam teks.
4.    Peserta didik membaca buku referensi .
Mengasosiasi
1.    Peserta didik menemukan unsure instrinsik dan  menyimpulkan isi cerita.
70 menit.

C
Penutup.
1.    Peserta didik kembali ke tempat semula.
2.    Peserta didik bersama Guru melakukan refleksi tentang materi yang telah dipelajari.
3.    Memberitahukan kepada Peserta didik  untuk membawa tugas menganalisis unsure-unsur teks , dan dipresentasikan pertemuan selanjutnya.
4.    Peserta didik dan Guru mengakhiri pertemuan dengan salam dan berdoa bersama
10 menit


Pertemuan ke-2
No
Kegiatan Belajar
Waktu
Ket

a.
Kegiatan Pendahuluan
1.    Guru membuka pelajaran dikelas dengan salam dan berdoa.
2.    Guru melakukan presensi.
3.    Guru memberitahukan tujuan dan kompetensi yang harus dipelajari dan dipahami oleh siswa.
4.    Guru melakukan apersepsi dengan menanyakan beberapa pertanyaan berkaitan dengan materi pertemuan sebelumnya
10 menit

b
Kegiatan Inti
Mengkomunikasikan.
1.    Peserta didik per-kelompok ditugaskan mempresentasikan hasil diskusi mengenai unsure intrinsik.
2.    Peserta didik yang tidak presentai mengamati dan bisa memberikan tanggapan/pertanyaan.
3.    Guru memberikan masukan

70 menit.

C
Penutup.
1.    Peserta didik kembali ke tempat semula.
2.    Peserta didik bersama Guru melakukan refleksi tentang materi yang telah dipelajari dan mengambil kesimpualn.
3.    Guru memberikan tugas siswa untuk membaca materi tentang unsure ekstrinsik dan relevansi.
4.    Peserta didik dan Guru mengakhiri pertemuan dengan salam dan berdoa bersama
10 menit


Pertemuan ke-3
No
Kegiatan Belajar
Waktu
Ket

a.
Kegiatan Pendahuluan
1.    Guru membuka pelajaran dikelas dengan salam dan berdoa.
2.    Guru melakukan presensi.
3.    Guru memberitahukan tujuan dan kompetensi yang harus dipelajari dan dipahami oleh siswa.
10 menit

b
Kegiatan Inti
Mengamati :
1.    Guru menampilkan materi di Powepoint , Siswa mengamati dengan seksama.
2.    Guru menampilkan sebuah teks cerita wayang atau Video tentang wayang.
Menanya :
1.    Peserta didik menyampaikan pertanyaan dengan sopan.
2.    Peserta didik bertanya tentang unsur- unsur ekstrinsik pembangun cerita dan struktur dari cerita.
Menggali Informasi :
1.     Guru memberikan teks cerita wayang,kemudian membagi kelompok kerja.
2.    Peserta didik dengan kelompok mendiskusikan tentang unsure ektrinsik cerita.
3.    Peserta didik membaca buku referensi .
Mengasosiasi
1.    Peserta didik menemukan unsure ekstrinsik dan  menyimpulkan isi cerita.
70 menit.

C
Penutup.
1.    Peserta didik kembali ke tempat semula.
2.    Peserta didik bersama Guru melakukan refleksi tentang materi yang telah dipelajari.
3.    Memberitahukan kepada Peserta didik  untuk membawa tugas menganalisis unsure-unsur teks , dan dipresentasikan pertemuan selanjutnya.
4.    Peserta didik dan Guru mengakhiri pertemuan dengan salam dan berdoa bersama
10 menit

Pertemuan Ke-4
No
Kegiatan Belajar
Waktu
Ket

a.
Kegiatan Pendahuluan
1.    Guru membuka pelajaran dikelas dengan salam dan berdoa.
2.    Guru melakukan presensi.
3.    Guru memberitahukan tujuan dan kompetensi yang harus dipelajari dan dipahami oleh siswa.
4.    Guru melakukan apersepsi dengan menanyakan beberapa pertanyaan berkaitan dengan materi pertemuan sebelumnya
10 menit

b
Kegiatan Inti
Mengkomunikasikan.
1.    Peserta didik per-kelompok ditugaskan mempresentasikan hasil diskusi mengenai unsure intrinsik.
2.    Peserta didik yang tidak presentai mengamati dan bisa memberikan tanggapan/pertanyaan.
3.    Guru memberikan masukan

70 menit.

C
Penutup.
1.    Peserta didik kembali ke tempat semula.
2.    Peserta didik bersama Guru melakukan refleksi tentang materi yang telah dipelajari dan mengambil kesimpualn.
3.    Guru memberikan tugas siswa untuk mengerjakan beberapa soal secara individu.
4.    Peserta didik dan Guru mengakhiri pertemuan dengan salam dan berdoa bersama
10 menit


I.      Penilaian :
1.    Pengetahuan
Tekhnik Penilaian   : Tes tertulis. 
Bentuk Instrument  : Soal uraian.
No
Indikator
Butir Soal
Kriteria
Skor
Kunci Jawaban
1
Peserta didik menganalisis unsur intrinsik cerita wayang/Petruk Madeg Pandhita

1.Apa irah-irahaning teks menika?
2.Kasebutna sapa wae paragane lan
watake !
3.Kasebutna papan ana ing crita !

1.     Mangsuli pitakenan kanthi bener lan pener.
2.     Tepat.
5

5


15
1.     Petruk Madeg Pandhita
2.     Pandhawa, Patih Sengkuni, Kurawa, Raden Arjuna, Jim Sakembaran, Punakawan, Nagarangsang,
3.     Praja Ngamarta, Praja Ngastina, Praja Cundharante.
2.
Peserta didik menganalisis unsur ekstrinsik cerita wayang/ Petruk Madeg Pandhita

1.     Kasebutno Faktor sosial utawi politik, kabudayan saha ekonomi ingkang dados adhedasar diriptaning teks wayang menika !
Ketepatan Jawaban, sambung runtuting jawaban.
20
1.     Kahanan Negara,pamarentah,  nalika katekan musibah.
Akeh manungsa kang migunakake kasengsarane liyan kanggo butuhe dhewe. Ana manungsa sing isih eling lan waspada.

3
Peserta didik menganalisis   relevansi isi cerita wayang/ Petruk Madeg Pandhita
dengan zaman sekarang
Kasebutno  tuladha prastawa jaman saiki kang gayut kaliyan teks wayang.

15
1.     Bocah wis gedhe angel dikandhani.
2.     Akeh uwong sing durung iso bedakake wayah guyon lan tenanan.
3.     Kakang utawa adhi sing nesu lan iso ngamuk yen ana sing nyilakani sedulure.
4.    Lsp.
4.
Peserta didik menceritakan kembali  isi  cerita wayang/ Petruk Madeg Pandhita

Kacaritakno maneh isining teks kang wis kokwaca kanthi gaya basa mu kang pener.
Kepercayan diri.
Kesesuaian isi cerita.
Sikap dan sopan santun.
20

5.
Peserta didik menanggapi isi cerita wayang/ Petruk Madeg Pandhita

Kaandharna pamanggihmu babagan teks wayang menika.
Kaandharna dhudhutan saha piwulang saking teks wayang menika
Ketepatan.
Sopan santun.
Kritis dari pendapatnya.
20


Total Skor
100




Guru
Mata Pelajaran
 
 


                          Mengetahui
                       Kepala Sekolah


Dra. SRIATIN                                                              Riska Wahyu Putri, S.Pd.
Pembina Utama Muda
NIP. 19640701 189711 2 001






*Teman-teman, saya juga masih tahap belajar yaa, Saya sangat berterimakasih, apabila ada yang mau bertukar ilmu:)

BANK SOAL PENILAIAN HARIAN BAHASA JAWA KURIKULUM K13 JAWA TIMUR

  PENILAIAN HARIAN MATA PELAJARAN BAHASA JAWA KELAS 8 MATERI CERKAK SMPN 1 KENDAL. TAHUN PELAJARAN 2022/2023   Waosen soal menika kant...